Pielgrzymka do Guadelupe w Meksyku

Dzień 1 – 3.12 Zbiórka w Warszawie na lotnisku Okęcie o 3.30 na hali odlotów. Przylot do Miasta Meksyk, spotkanie z polskojęzycznym przewodnikiem grupy. Przejazd do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 2 – Miasto Meksyk: Plac Trzech Kultur – Bazylika Wczesnym rankiem, po śniadaniu rozpoczniemy nasza pielgrzymkę. Zatrzymamy się przy Placu Trzech Kultur, który jest uznawany za tragiczne miejsce w historii Meksyku, gdzie podczas hiszpańskiego podboju w XVI wieku miała miejsce ostatnia bitwa o miasto. Tutaj również, w klasztorze Świętego Krzyża spisano po raz pierwszy objawienia guadalupańskie, zatytułowane „Nican Mopohua”. Następnie poznamy religijne serce kraju, miejsce objawień Matki Bożej z Guadalupe, patronki obu Ameryk. To najczęściej odwiedzane sanktuarium w tej części świata. Nasz Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Bazylikę cztery razy. To właśnie tu, w grudniu 1531 roku Najświętsza Panienka ukazała się indianinowi Juanowi Diego. Poznamy dogłębnie tę historię i rozwój kultu guadalupańskiego. Wejdziemy na wzgórze objawień i przespacerujemy się jego pełnymi zieleni ogrodami. Poznamy Nową i Starą Bazylikę, Parafię Indian i Kaplicę Źródełkową. Będziemy mieć czas na osobistą modlitwę i zakupy pamiątek religijnych. Powrót do hotelu i kolacja. Dla chętnych zwiedzanie Muzeum Bazyliki z przepiękną kolekcją sztuki sakralnej. Msza Św. w jednym z kościołów, które stanowią kompleks Bazyliki.

Dzień 3 – Cholula – Tonantzintla – Puebla Po śniadaniu, pojedziemy się do Choluli, miasteczka, które istnieje od trzech tysięcy lat i przed przybyciem Hiszpanów było ważnym centrum sakralnym dla indian. Po podboju Hiszpanie wznieśli tu barokowy kościół na samym szczycie piramidy, uważanej za największą na świecie. Wytrwałych zapraszamy na wejście na szczyt! Na górze poznamy mieszczący się tam Kościół Najświętszej Marii Panny Dobrej Rady. O charakterze Choluli świadczą również liczne kościoły i kaplice, podobno jest ich 365, na każdy dzień roku! Spacer por centrum Choluli. Czas wolny i możliwość zakupu rękodzieła w okolicznych sklepikach. Potem skierujemy się do Tonantzintla, maleńkiej miejscowości, słynnej z kościółka w stylu baroku indiańskiego, który zachwyca zdobioną i polichromowaną sztukaterią. Późnym popołudniem dojedziemy do Puebli, zwanej „Miastem Aniołów”, ponieważ według tradycji pierwszy biskup tej diecezji miał sen, w którym zobaczył niebiańskich architektów projektujących zarys przyszłego miasta, obecnie stolicy stanu Puebla. Poznamy to przepiękne miasto, którego kolonialne fasady są ozdobione sztukaterią i hiszpańskimi azulejos. Starówka zachwyca przepychem, a miasto od dawna jest uznawane za ostoję hiszpańskości. Tutaj przespacerujemy się klimatycznymi uliczkami, poznamy Katedrę, kościół świętego Dominika, Kaplicę Różańcową okrzykniętą „ósmym cudem świata”, Słodką Uliczkę i targ rzemiosła. Czas wolny na zakupy i spacer. Kolacja i nocleg w Puebli.

Dzień 4 – Cacahuamilpa–Taxco Po śniadaniu, przejazd malowniczą trasą wśród wulkanów Iztaccihuatl i Popocatepetl do Parku Narodowego Cacahuamilpa i zwiedzanie jednych z najpiękniejszych jaskiń w Meksyku. To miejsce, charakteryzujące sią bajkowymi formacjmi skalnymi, często jest scenerią koncertów muzycznych. Spacer po komnatach i korytarzach jaskiń. Możemy również spróbować naszych sił jako chór i wspólnie zanucić. Naszym punktem docelowym będzie położone wśród wzgórz „srebrne” miasteczko Taxco, przepiękna mała miejscowość z wąskimi i urokliwymi uliczkami, po których do dzisiaj poruszają się garbusy. Nad miastem góruje monumentalny pomnik Chrystusa (dla chętnych możliwość wjazdu garbusem na szczyt). Dawniej w Taxco znajdowały się kopalnie srebra, dziś miasteczko słynie z wyrobów jublierskich. Posmakujemy słynnego miejscowego drinka, tzw. „Berty”, którego sekretną recepturę zdradzą nam w jednym z warsztatów srebra. Wieczorny spacer po miasteczku. Kolacja. Nocleg w hotelu w Taxco.

Dzień 5 – Taxco – Acapulco Śniadanie. Po mszy świętej, przejazd wśród wzgórz porośniętych lasami kaktusowymi, do skąpanego w słońcu Acapulco, kurortu z posmakiem historii, znanym powszechnie jako „perła Pacyfiku”. To tu niegdyś przypływały hiszpańskie galeony z produktami i niewolnikami z Azji. W dwudziestym wieku miasto było modnym kurortem wśród gwiazd Hollywoodu. Do dziś zachowuje swój niepowtarzalny charakter pełen życia, rozgardiaszu i głośnej muzyki. Zakwaterowanie w hotelu all inclusive z bezpośrednim dostępem do plaży.

Dzień 6 – Acapulco Acapulco all inclusive. Wypoczynek przy szumie fal zatoki św. Łucji. Możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych.

Dzień 7 – Acapulco Acapulco all inclusive. Wypoczynek przy szumie fal zatoki św. Łucji. Możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych.

Dzień 8 – Cuernavaca – Miasto Meksyk Ostatnie chwile wypoczynku w Acapulco. Wykwaterowanie i przejazd do Miasta Meksyku. Po drodze, krótki postój w stolicy stanu Morelos, Cuernavace, mieście „wiecznej wiosny”. Wizyta w jednej z najstarszych misji franciszkańskich w Ameryce, ufundowanej przez Hernana Korteza, dziś pełniącej funkcję katedry. Spacer po rynku do którego przylega Pałac Korteza, targ rzemiosła ludowego. Kolacja. Nocleg w Mexico City.

Dzień 9 – Odpust w Guadalupe – Xochimilco Po śniadaniu udamy się do Bazyliki Naszej Pani z Guadalupe na uroczystą ”mszę róż”. Każdego 12 grudnia o godzinie 12 obchodzimy wspomnienie objawienia Najświętszej Maryi Panny na tilmie indianinia Juana Diego. Bazylika Naszej Pani z Guadalupe to najczęściej odwiedzane przez pielgrzymów sanktuarium w tej części globu. Szacuje się, że w ciągu roku bazylikę odwiedza ok. 20 mln wiernych. Czas na modlitwę. Po południu skierujemy się do dzielnicy Xochimilco, tzn. „Miejsca Kwiatów”, zielonej oazy gdzie do dziś przetrwały tradycyjne kanały i sztuczne wyspy, które służyły Aztekom do uprawy warzyw, owoców i kwiatów. Czeka nas rejs łódkami przypominającymi gondole przy dźwiękach muzyki mariachi. Tradycyjny toast meksykański z tequilą. Przed powrotem do hotelu zatrzymamy się na Placu Garibaldiego, gdzie spotykają się orkiestry muzyków mariachi.

Dzień 10 – Teotihuacan Śniadanie. Następnie przespacerujemy się po Starówce miasta Meksyku, poznamy Operę, kościół Św. Franciszka, Dom Azulejos, rynek Zocalo, Pałac Arcybiskupa w którym miało miejsce ukazanie się wizerunku na tilmie indianina Juana Diego, Katedrę z figurą Pana Jezusa od Trucizny i pomnikiem Św. Jana Pawła II, Pałac Narodowy (z zewnątrz), który pełni funkcję siedziby administracyjnej i zarazem rezydencji prezydenta Meksyku, a także ruiny Templo Mayor, pozostałości po stolicy Azteków, które obejrzymy z punktu widokowego. Potem udamy się poza miasto, do Teotihuacan, starożytnych ruin z pierwszych wieków naszej ery, które uznawane są za kolebkę cywilizacji indiańskich z Mezoameryki. Rozkwitły one na półpustynnym terenie gdzie przeważały agawy i opuncje. Przespacerujemy się Aleją Zmarłych, zobaczymy Pałac Ptaka-Motyla, Piramidę Księżyca i Piramidę Słońca. Odwiedzimy warsztat obróbki szkliwa wulkanicznego zwanego obsydianem. Poznamy do czego i w jaki sposób można wykorzystać agawy i opuncje, a potem skosztujemy lokalnych napojów alkoholowyh na bazie ich liści i owoców. Obiadokolacja w okolicy piramid. Nocleg w Mieście Meksyk.

Dzień 11 – Coyoacan – 15.12 Ostatni dzień w stolicy. Po śniadaniu i wykwaterowaniu, poznamy historię błogosławionego Ojca Pro jezuity, który zmarł męczeńską śmiercią podczas Cristiady. Pomimo zakazów, ksiądz Pro odprawiał potajemne msze święte. Został oskarżony za konspirację antyrządową i rozstrzelany w 1927 roku. Następnie udamy się na Coyoacan, tzn. „Miejsca Koyotów”, klimatycznej dzielnicy z kolorową kolonialną zabudową. Poznamy z zewnątrz dom Hernana Corteza (obecnie urząd dzielnicy), kościół Św. Jana Chrzciciela i miejscowy targ. Czas wolny i możliwość zakupu pamiątek na miejscowym targu, chwila na kawiarenkę lub skosztowanie meksykańskiego street foodu. Przed wyjazdem na lotnisko, pożegnanie z Panienką z Guadalupe.

Przylot do kraju. 18.15 Lotnisko Okęcie – Warszawa

Cena pielgrzymki: 5950 PLN i 1050 $ + 50 $ dla przewodnika na miejscu

Serdecznie zapraszam a wspólne pielgrzymowanie

Powrót
X

Ta strona korzysta z plików cookies.
Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.